Costume Contest – 2019 Winners

Award/Place Name Costume
 

Workmanship awards

Junior Adult Made
1st Ewan Dagge de Slivre
2nd Keegan Millwood Knight
3rd Abby Zelda
 
Junior Self Made
1st Pumki Umbreon
2nd Jane Hades
3rd Jason Seth
 
Novice
1st Grace Pinkie
2nd Mike Frias Monster Hunters in Rathalos Armour
3rd Vanessa O’Connor Ursula Fett
 
Journeyman
1st Sonia Dastous Triss Merigold
2nd Pretzel Aesthetic Mollymauck Tealeaf
3rd Erin Cameron Samus
Honorable mention Garric Hastur, the King in Yellow
Sewing award Kim Currie Queen Eclipsa
 
Artisan
1st Courtney Johnson Shieldmaiden Brigitte
2nd Afternoon Cosplay Zelda
3rd Jessica Cosham Sakuyamon
Honorable Mention Christina Smith Fiddlesticks
 
Masters
1st Ashley Sarrasin Daenerys Targaryen
1st Ben Pothier Jon Snow
2nd Jeff Hogg Drafalzar
3rd Matthew Hogg Drizzt Do’Urden
 
Grand Masters
1st Val Mackenzie Madam Hooch
2nd Becky Mailman Ysera
3rd Russell Storer Loki

Stage Awards

Video Game
1st Sam Kennedy Nero
2nd Christina Smith Fiddlesticks
2nd Jenna McClellan Shyvana
3rd Ewan Marshall Dagge de Slivre
 
Horror
1st Kyle Dunphy Pennywise
2nd Crusher Cosplay Jason Vorhees
3rd Jaxon Georgie
Honourable Mention Connor Gallant Sam
 
Warrior Women
1st Becky Mailman Ysera
2nd Courtney Johnson Shieldmaiden Brigitte
3rd Jessicka Zombie Saber
 
Disney
1st Alexandria French Dragon Slayer Aurora
2nd Mona Princess Ariel
3rd Tess and Kate Casual Moana and Venellope
 
Best Group
1st The Humber Twins Tokyo Mew Mew
2nd angelic, bird, halfy Original Characters
3rd Mike Frias Brandan Fife Monster Hunters in Rathalos Armour
 
From Anime
1st Posy and Oscar Demon King and Hero
2nd Daimian Olsen Bakugo
3rd Melissa Ralph Utena Tenjou
 
From Movie
1st Val Mackenzie Madam Hooch
2nd Linda Gordon Yoda
3rd Barb Durling Glinda the Good Witch
Honourable Mention Jenna Garagan River Tam
Honourable Mention Oliver Shazaam
 
Original Design
1st Mark Currie Brass Dagger
2nd Melissa White Viking Meleficent
3rd Blake Hebb This is me dressed up cosplay – Mandalorian Mario
 
Best Duo
1st Bree & Jason Morticia & Gomez
2nd Lea Gong & TT Black Rock Shooter & Black Gold Saw
3rd Kaitlyn and Molly Brown Mary Poppins and Mary Poppins
 
From Animation
1st Em Hayden Orko
2nd Cole Pikachu
3rd Jessica Cosham Sakuyamon
 
More Awards
Props to You Anne Lautenschlager Trish
Props to You Jeff Hogg Drafalzar
Props to You Krista Morine Ephriam
Judges Pick Workmanship – Ellysetta Rain Bethanee Diamond Nuka Cola QuanTum Girl
Judges Pick Workmanship – Dan Morash Anika Toph
Judges Pick Workmanship – Foamwerx Em Hayden Orko
Judges Pick Workmanship – Polar Cosplay Alexsangria Star Guardian Lulu
People’s Choice Val Mackenzie Madam Hooch
Performance Kyle Dunphy Pennywise
Performance Mary MacCalder Atreus
Performance Kyle Saari Thor
Crowd Pleaser Jeremy Scott Gorak the warsong Clan
Crowd Pleaser Jessica Kidding HIM
Crowd Pleaser Grant McKenzie Skurge
Above and beyond dedication Alexandria French Dragon Slayer Aurora
Above and beyond dedication Lacy Lola Hancock
Literally Literature Jessica Jurgenliemk Dog Ear Book
HONK!!! Ryan Deveau Villager (Untitled Goose Game)